WEWNĄTRZSZKOLNY KONKURS GASTRONOMICZNY
KUCHARZ NA MEDAL” ROZSTRZYGNIĘTY

Dnia 1 czerwca 2012r. w ZSZ nr 2 odbyła się IV edycja konkursu gastronomicznego „Kucharz na medal”, pod hasłem „Sałatki smaczne i zdrowe”. Można śmiało powiedzieć, że turniej ten wpisał się już na stałe do kalendarza wydarzeń szkolnych.

Dlaczego wybraliśmy sałatki jako motyw przewodni tegorocznej edycji? Odpowiedź jest bardzo prosta. Staramy się w szkole promować zdrowe nawyki żywieniowe wśród naszych uczniów, a sałatki mogą być zdrową i pełną witamin przystawką, dodatkiem do obiadu, ale również wspaniałym drugim śniadaniem lub lekkim posiłkiem na kolację. Stanowią one grupę różnorodnych potraw zarówno pod względem surowcowym, jak i smakowym, a w zależności od wybranych składników i użytych przypraw mogą być słodkie, łagodne bądź pikantne. Żadne inne potrawy nie stwarzają takiego pola dla własnej inwencji twórczej.

W szranki stanęło 10 uczniów z klas zasadniczej szkoły zawodowej i technikum gastronomicznego, tworząc 7 drużyn (jedno lub dwuosobowych). Wszyscy uczestnicy wykazali duże zaangażowanie w pracy. Przygotowane sałatki były bardzo smaczne i estetycznie podane, więc komisja, w skład której wchodzili uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły, miała niezwykle trudne zadanie. W tym roku ocenie podlegały: prawidłowe techniki kulinarne , czystość, ukończenie pracy o czasie, efektowny wygląd, proporcja i harmonia, pomysłowość kompozycji i kreatywność oraz smak i wyczuwalność przypraw.

Końcowa klasyfikacja współzawodnictwa była następująca:

MIEJSCE

IMIĘ I NAZWISKO

KLASA

SAŁATKA

PUNKTY

I

Damian Fryś

Ia

gyros

252

II

Marcin Bedra

Martyna Mikusek

III TGa

rybna

228

III

Krzysztof Bednarczyk

III TGa

brokułowa

220

IV

Karolina Jakubowska

Radosław Mikulski

III TGa

grecka

217

V

Magdalena Filipek

Ia

owocowa

206

VI

Milena Błachnio

Martyna Czerska

II TGa

słoneczna

198

VII

Monika Kowa

III TGa

z kukurydzy i oliwek

176

 

Po ogłoszeniu wyników nastąpiła degustacja sałatek przez uczniów naszej szkoły oraz uczestników konkursu. Oczywiście nie zabrakło wzajemnych pochwał.

Pozostaje dodać, iż organizatorem konkursu była p. H. Prorocka. Dziękujemy p. A. Węgrzyn za pomoc w przeprowadzeniu imprezy.

Uczniów i pracowników naszej szkoły zachęcamy do skorzystania z przepisów i wykonania w domu tych przepysznych sałatek. Receptury na nagrodzone sałatki dodamy wkrótce, a już dziś życzymy smacznego!!!