UCZNIOWIE POSPRZĄTALI GROBY

Składanie kwiatów i zapalenie zniczy to nie jedyne sposoby upamiętnienia osób, które swoją postawą zasłużyły się dla historii i następnych pokoleń. Uczniowie ZSZ nr 2 uczcili miejsce pamięci poległych i pomordowanych w II wojnie światowej w rejonie Dęblina poprzez posprzątanie grobów i uporządkowanie cmentarza przy ul. 15 Pułku Piechoty "Wilków".


27 października 2011r. kilkunastu uczniów pracowało na cmentarzu zbierając liście, zamiatając groby i porządkując alejki. Ksiądz Komoszka, który nadzorował tą akcję podkreślał, że coroczne sprzątanie mogił przed dniem Wszystkich Świętych, jest staropolską tradycją, którą należy podtrzymywać, nie ograniczając się tylko do porządkowania grobów swoich rodzin.

W ostatnim tygodniu października Samorząd Uczniowski i szkolne koło PCK zachęcało także uczniów naszej szkoły do udziału w akcji „Światełko dla nieobecnych”. Akcja polegała na zapalaniu zniczy na opuszczonych grobach podczas wizyty na cmentarzu 1 listopada.

Tu jest pamięć i tutaj świeczka.

Tutaj napis i kwiat pozostanie.

Ale zmarły gdzie indziej mieszka

na wieczne odpoczywanie.

Smutek to jest mrok po zmarłych tu,

ale dla nich są wysokie, jasne światy.

Zapal świeczkę.

Westchnij.

Pacierz zmów.

Odejdź pełen jasności skrzydlatej.

Joanna Kulmowa "W Zaduszki" [fragm.]