Sprzątanie Świata 2011 - Nasza Ziemia

Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania.

W dniach 19 – 23 września nasza szkoła jak co roku przyłączyła się do prac porządkowych na rzecz oczyszczania środowiska naturalnego z zalegających śmieci. W myśl zasady „jak Cię widzą, tak Cię piszą” postanowiliśmy zacząć od ,,własnego podwórka”. Teren szkoły i jej najbliższa okolica zostały podzielone na rejony, które sprzątali uczniowie poszczególnych klas pod czujnym okiem wychowawców. Śmieci były zbierane do foliowych worków, które przygotował dla nas Urząd Miasta.

Akcja przebiegała sprawnie, uczniowie zebrali mnóstwo worków z odpadami, wśród których przewagę stanowił papier, plastik i liście.  Sprzątanie miało nie tylko charakter ciężkiej pracy, ale także wspaniałej zabawy. Akcję w szkole koordynowali opiekun SU pani Agnieszka Skowron i pedagog szkolny pani Małgorzata Zagożdżon.

Aby w przyszłym roku było nam łatwiej, pamiętajmy, że o środowisko należy dbać codziennie, a można to zrobić poprzez:

  • unikanie – mniej kupować, kupować rozważnie, w opakowaniach ekologicznych lub bez opakowań, kupować rzeczy trwałe, wielorazowego użytku,
  • wielokrotne wykorzystanie np. rzeczy niepotrzebne przekazywać innym (PCK, antykwariaty),
  • ponowne przetwarzanie (czyli także segregowanie), odzysk surowców wtórnych,
  • bezpieczne składowanie odpadów, których nie da się już wykorzystać.