Wycieczka uczniów ZSZ nr 2 w Dęblinie w Pieniny

W dniach 23 – 25.10.2023 r. odbyła się wycieczka w Pieniny. Nasza ekipa to 40 uczniów Technikum nr 2, którym towarzyszyły 3 opiekunki: p. Elżbieta Świątkowska, p. Aleksandra Wiśniewska i p. Agnieszka Wojtyś.

Pierwszego dnia wyjazdu odwiedziliśmy Kraków. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wawelu, mieliśmy okazję zobaczyć groby królewskie znajdujące się w kryptach pod katedrą wawelską, a także słynny dzwon Zygmunta, którego dotknięcie z pewnością zapewni powodzenie tegorocznym maturzystom. Kolejnym przystankiem naszej wycieczki był klimatyczny krakowski Rynek, gdzie wysłuchaliśmy hejnału mariackiego oraz Kazimierz – dawna dzielnica żydowska.

Następnie udaliśmy się do miejsca docelowego naszej wycieczki, jakim była Szczawnica. Zamieszkaliśmy w przepięknie położonym schronisku PTTK ,,Orlica”.

Kolejnego dnia z rana udaliśmy się na wyprawę w góry. Naszą wycieczkę rozpoczęliśmy od czterokilometrowego spaceru ze Szczawnicy do Krościenka. Idąc wzdłuż Dunajca podziwialiśmy jesienne krajobrazy. Następnie weszliśmy na Trzy Korony – najwyższy pieniński szczyt, liczący 982m n.p.m. Nagrodą za trud wędrówki była przepiękna panorama okolicy, jaką mogliśmy oglądać z góry. Dzięki słonecznej pogodzie jesienny górski krajobraz był jeszcze bardziej urokliwy.

Zmęczeni, lecz dumni z siebie wybraliśmy się na rynek w Szczawnicy, gdzie kupiliśmy pamiątki oraz zjedliśmy oscypki.

Naszą wycieczkę zakończyliśmy zatrzymując się w zamku w Niedzicy. Nieopodal niego znajduje się zapora, która spiętrza wody Dunajca, tworząc Jezioro Czorsztyńskie. Z zapory podziwialiśmy zamek w Czorsztynie.

Piękno górskiego krajobrazu w barwach jesieni, zabytki Krakowa, słoneczna pogoda, doskonała atmosfera – wszystko to sprawiło, że wycieczka była bardzo udana i będziemy ją długo wspominać.

Martyna Guźmięga i Julia Bryzek

klasa V TRR