„Iskry Niepodległej” – zwiedziliśmy, poznaliśmy.

20 października 2023 roku uczniowie z klasy II TG i II TR pieszo udali się do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, by zwiedzić wystawę interaktywną „Iskry Niepodległej”. Uczniowie dowiedzieli się, jakimi osiągnięciami mogą poszczycić się Polacy począwszy od XIX wieku.

Narrator, wygenerowany przez sztuczną inteligencję, zwrócił szczególną uwagę na polskich wynalazców takich jak: Jan Czochralski, który opracował metodę otrzymywania monokryształów krzemu, będącą podstawowym elementem procesu produkcji układów scalonych. Bez nich nie możliwie byłoby skonstruowanie chociażby komputera.

Wyeksponowano także kamizelkę kuloodporną opracowaną przez Jana Szczepanika na podstawie pomysłu Kazimierza Żeglenia - ten przedmiot, podobnie jak kilka innych, został wyeksponowany w tradycyjnej formie. Jan Szczepanik miał również swój wkład w powstaniu telewizji, natomiast Stanisław Ulam był współtwórcą bomby wodorowej.

Wystawa przedstawiała także sylwetki obecnie żyjących Polaków - naukowców konstruujący łaziki czy chwytaki ADRexp dla NASA. W tradycyjnej formie ukazano puchar zdobyty przez polskich skoczków w Planicy w 2017 roku za III miejsce w konkursie drużynowym. W formie nowoczesnej zaprezentowano w skrócie walkę o niepodległość Polski.

Wycieczka umożliwiła uczniom poszerzenie horyzontów myślowych i mamy nadzieję, że zmotywowała do pracy nad własnym rozwojem.

Opiekunami wycieczki byli: p. Małgorzata Zagożdżon i p. Konrad Brzeziński.